| Manufacturer Part Number: | SE07PD-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 700MA DO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE07PD-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE07PD-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 700mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE07PD-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE07PD-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE07PD-M3/85A is new and unused, you can buy SE07PD-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE07PD-M3/85A.
| DPG10I300PA | Diode Standard 300V 10A Through Hole TO-220AC | DPG10I300PA.pdf | |
| 1N4007GL-T | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Through Hole DO-41 | 1N4007GL-T.pdf | |
| BZX84C3V3S-7-F | Zener Diode Array 2 Independent 3.3V 200mW ±6% SOT-363 | BZX84C3V3S-7-F.pdf | |
| BZX384C3V6-G3-08 | Zener Diode 3.6V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C3V6-G3-08.pdf | |
| KST3904MTF | TRANS NPN 40V 0.2A SOT-23 | KST3904MTF.pdf | |
| 87608AYILF | IC CLK GEN ZD PCI/PCI-X 32-LQFP | 87608AYILF.pdf | |
| Z8F041AHJ020EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F041AHJ020EG.pdf | |
| SN65LBC180RSAR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 16-QFN (4x4) | SN65LBC180RSAR.pdf | |
| PCA9548APWR | Translating Switch Interface 24-TSSOP | PCA9548APWR.pdf | |
| DM74AS1804N | NAND Gate IC 6 Channel 20-PDIP | DM74AS1804N.pdf | |
| CY7C1041G30-10ZSXE | IC SRAM 4MB 10NS 44TSOP II | CY7C1041G30-10ZSXE.pdf | |
| MT28F800B5WG-8 BET | IC FLASH 8MBIT 80NS 48TSOP | MT28F800B5WG-8 BET.pdf | |
| MAX6381XR46D7+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6381XR46D7+T.pdf | |
| LTC3709EUH#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | LTC3709EUH#TRPBF.pdf | |
| TL760M25QKTTRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA DDPAK/TO-263-3 | TL760M25QKTTRQ1.pdf |