| Manufacturer Part Number: | SE07PG-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 700mA Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE07PG-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE07PG-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 700mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE07PG-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE07PG-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE07PG-E3/84A is new and unused, you can buy SE07PG-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE07PG-E3/84A.
| STF3060CR | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 60V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | STF3060CR.pdf | |
| RL252-TP | DIODE GEN PURP 100V 2.5A R3 | RL252-TP.pdf | |
| MBRH120100R | Diode Schottky, Reverse Polarity 100V 120A Chassis Mount D-67 | MBRH120100R.pdf | |
| DRA3115T0L | TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 | DRA3115T0L.pdf | |
| 2N7002DWA-7 | MOSFET 2N-CH 60V 0.18A SOT363 | 2N7002DWA-7.pdf | |
| CY37128VP160-83AXC | IC CPLD 128MC 15NS 160LQFP | CY37128VP160-83AXC.pdf | |
| R5F213G1DNSP#U0 | R8C R8C/3x/3GD Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 24-LSSOP | R5F213G1DNSP#U0.pdf | |
| PIC18LF6493-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18LF6493-I/PT.pdf | |
| RE46C129E16F | IC SMOKE DETECTOR CMOS 16DIP | RE46C129E16F.pdf | |
| VSC7145XRU-31/C | 2.52Gbps Serializer/Deserializer 10 Input 10 Output 64-PQFP (14x14) | VSC7145XRU-31/C.pdf | |
| MAX409BCSA | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX409BCSA.pdf | |
| MAX400CPA+ | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | MAX400CPA+.pdf | |
| CD74HC354E | Multiplexer 1 x 8:1 20-PDIP | CD74HC354E.pdf | |
| AT27C512R-15PC | IC OTP 512KBIT 150NS 28DIP | AT27C512R-15PC.pdf | |
| MP4050GJ-Z | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) TSOT-23-5 | MP4050GJ-Z.pdf |