| Manufacturer Part Number: | SE07PG-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE07PG-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE07PG-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 700mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE07PG-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE07PG-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE07PG-E3/85A is new and unused, you can buy SE07PG-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE07PG-E3/85A.
| BSL214NH6327XTSA1 | MOSFET 2N-CH 20V 1.5A 6TSOP | BSL214NH6327XTSA1.pdf | |
| IPB60R099CP | MOSFET N-CH 600V 31A D2PAK | IPB60R099CP.pdf | |
| BSP125H6433XTMA1 | MOSFET N-CH 600V 120MA SOT223 | BSP125H6433XTMA1.pdf | |
| MKL13Z64VLH4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MKL13Z64VLH4.pdf | |
| KMPC862TCVR80B | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 357-PBGA (25x25) | KMPC862TCVR80B.pdf | |
| MAX213EEWI | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | MAX213EEWI.pdf | |
| 709369L7PF8 | IC SRAM 288KBIT 7.5NS 100TQFP | 709369L7PF8.pdf | |
| LTC2942CDCB-1#TRMPBF | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 6-DFN (2x3) | LTC2942CDCB-1#TRMPBF.pdf | |
| LD6806F/12P,115 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 200mA 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | LD6806F/12P,115.pdf |