| Manufacturer Part Number: | SE07PJ-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 700mA Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE07PJ-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE07PJ-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 700mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE07PJ-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE07PJ-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE07PJ-E3/85A is new and unused, you can buy SE07PJ-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE07PJ-E3/85A.
| DL4935-13-F | DIODE GEN PURP 200V 1A MELF | DL4935-13-F.pdf | |
| BZM55C22-TR | Zener Diode 22V 500mW Surface Mount MicroMELF | BZM55C22-TR.pdf | |
| C50E | SCR Standard Recovery | C50E.pdf | |
| JANTX2N6438 | TRANS PNP 120V 25A | JANTX2N6438.pdf | |
| MRF6S21140HR5 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.2A 2.12GHz 15.5dB 30W NI-880 | MRF6S21140HR5.pdf | |
| FQD13N10TM | MOSFET N-CH 100V 10A DPAK | FQD13N10TM.pdf | |
| LM97937RMER | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 56-WQFN (8x8) | LM97937RMER.pdf | |
| MAX1227BCEE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1227BCEE+.pdf | |
| MAX11044BECB+ | 16 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 SAR 64-TQFP-EP (10x10) | MAX11044BECB+.pdf | |
| MCP4252-104E/MF | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 10-DFN (3x3) | MCP4252-104E/MF.pdf | |
| 5SGXMA4K2F40C2N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXMA4K2F40C2N.pdf | |
| 5SEE9F45C3N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SEE9F45C3N.pdf | |
| XC4020XL-1PQ160C | IC FPGA 129 I/O 160QFP | XC4020XL-1PQ160C.pdf | |
| PIC12F1571T-I/MF | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN (3x3) | PIC12F1571T-I/MF.pdf | |
| R5F21367CDFP#X4 | R8C R8C/3x/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | R5F21367CDFP#X4.pdf |