| Manufacturer Part Number: | SE10PB-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE10PB-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE10PB-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE10PB-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE10PB-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE10PB-E3/85A is new and unused, you can buy SE10PB-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE10PB-E3/85A.
| V4PAL45HM3_A/I | DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO221BC | V4PAL45HM3_A/I.pdf | |
| UPP9401/TR7 | RF Diode PIN - Single 50V 2.5W DO-216 | UPP9401/TR7.pdf | |
| AD7730BRU-REEL7 | 1 Channel AFE 24 Bit 125mW 24-TSSOP | AD7730BRU-REEL7.pdf | |
| X9C103ST1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9C103ST1.pdf | |
| XC4006E-4PG156C | IC FPGA 125 I/O 156CPGA | XC4006E-4PG156C.pdf | |
| MB96F347ASBPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 416KB (416K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F347ASBPMC-GSE2.pdf | |
| Z8E00110HEC | Z8 Z8® Plus Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z8E00110HEC.pdf | |
| 5CSEMA4U23I7N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Cyclone® V SE FPGA - 40K Logic Elements 64KB 800MHz 672-UBGA (23x23) | 5CSEMA4U23I7N.pdf | |
| MAX358EPE | 1 Circuit IC Switch 8:1 1.8 kOhm 16-PDIP | MAX358EPE.pdf | |
| ADG659YRQ-REEL | 2 Circuit IC Switch 4:1 75 Ohm 16-QSOP | ADG659YRQ-REEL.pdf | |
| SN65LVDS3486DRG4 | 0/4 Receiver LVDS 16-SOIC | SN65LVDS3486DRG4.pdf | |
| TLV3011AIDCKTG4 | Comparator with Voltage Reference Open Drain SC-70-6 | TLV3011AIDCKTG4.pdf | |
| NC7ST32L6X | OR Gate IC 1 Channel 6-MicroPak | NC7ST32L6X.pdf | |
| S-75V86ANC-5V8-TFG | XOR (Exclusive OR) IC 1 Channel SC-88A | S-75V86ANC-5V8-TFG.pdf | |
| MAX6839XSD2+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6839XSD2+T.pdf |