| Manufacturer Part Number: | SE10PD-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE10PD-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE10PD-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE10PD-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE10PD-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE10PD-E3/85A is new and unused, you can buy SE10PD-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE10PD-E3/85A.
| SZMM3Z4V7T1G | Zener Diode 4.7V 300mW ±5% Surface Mount SOD-323 | SZMM3Z4V7T1G.pdf | |
| CDLL5541A | Zener Diode 22V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL5541A.pdf | |
| LMC568CMX/NOPB | IC PHASE-LOCKED LOOP LOPWR 8SOIC | LMC568CMX/NOPB.pdf | |
| CY25701FJXC | Oscillator, Crystal IC 10MHz ~ 166MHz 4-JE | CY25701FJXC.pdf | |
| MAX1203AEPP+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-PDIP | MAX1203AEPP+.pdf | |
| EP1S30F1020I6 | IC FPGA 726 I/O 1020FBGA | EP1S30F1020I6.pdf | |
| PIC24HJ128GP506AT-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC24HJ128GP506AT-I/PT.pdf | |
| MB90F347ASPMC3-GS-SPERE2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F347ASPMC3-GS-SPERE2.pdf | |
| M2S060TS-1VF400 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 60K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 400-VFBGA (17x17) | M2S060TS-1VF400.pdf | |
| TRS211CDW | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | TRS211CDW.pdf | |
| EL5164IS | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5164IS.pdf | |
| SY100EL16VDKG-TR | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 10-MSOP | SY100EL16VDKG-TR.pdf | |
| W25X80VSFIG T&R | IC FLASH 8MBIT 75MHZ 16SOIC | W25X80VSFIG T&R.pdf | |
| LNK564GN | Converter Offline Flyback Topology 100kHz SMD-8B | LNK564GN.pdf | |
| UCC3813D-4G4 | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 1MHz 8-SOIC | UCC3813D-4G4.pdf |