| Manufacturer Part Number: | SE10PG-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE10PG-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE10PG-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE10PG-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE10PG-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE10PG-E3/84A is new and unused, you can buy SE10PG-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE10PG-E3/84A.
| S5A-M3/57T | DIODE GPP 5A 50V DO-214AB | S5A-M3/57T.pdf | |
| SZMMSZ4688T3G | Zener Diode 4.7V 500mW Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ4688T3G.pdf | |
| SMBG4747AE3/TR13 | Zener Diode 20V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4747AE3/TR13.pdf | |
| 2SK1340-E | MOSFET N-CH 900V 5A TO-3P | 2SK1340-E.pdf | |
| LTC6908IS6-2#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 50kHz ~ 10MHz SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC6908IS6-2#TRMPBF.pdf | |
| MPC5125YVN400 | e300 MPC51xx Microcontroller IC 32-Bit 400MHz ROMless 324-TEPBGA (23x23) | MPC5125YVN400.pdf | |
| MCF51MM256CLL | Coldfire V1 MCF51MM Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MCF51MM256CLL.pdf | |
| R5F51117ADFK#3A | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F51117ADFK#3A.pdf | |
| ZGP323LEH2008G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323LEH2008G.pdf | |
| LE87220KQC | Telecom IC Driver 24-QFN (6x6) | LE87220KQC.pdf | |
| 74ABT2244CMTC | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74ABT2244CMTC.pdf | |
| CY74FCT16373CTVRE4 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TVSOP | CY74FCT16373CTVRE4.pdf | |
| 74HC258D,652 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SO | 74HC258D,652.pdf | |
| 23LC512-E/ST | IC SRAM 512KBIT 20MHZ 8TSSOP | 23LC512-E/ST.pdf | |
| XC6108C34BGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C34BGR-G.pdf |