| Manufacturer Part Number: | SE10PJ-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE10PJ-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE10PJ-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE10PJ-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE10PJ-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE10PJ-E3/84A is new and unused, you can buy SE10PJ-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE10PJ-E3/84A.
| BZX84C6V2-E3-18 | Zener Diode 6.2V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C6V2-E3-18.pdf | |
| NTMFS4827NET3G | MOSFET N-CH 30V 8.8A SO-8FL | NTMFS4827NET3G.pdf | |
| 8N3DV85AC-0070CDI8 | VCXO IC 24.576MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0070CDI8.pdf | |
| MPC5534MVM80 | e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1MB (1M x 8) FLASH 208-MAPBGA (17x17) | MPC5534MVM80.pdf | |
| PIC16C770-E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C770-E/SS.pdf | |
| W78E052B40DL | 8051 W78 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (8K x 8) FLASH | W78E052B40DL.pdf | |
| MAX4504EUK+T | 1 Circuit IC Switch 1:1 250 Ohm SOT-23-5 | MAX4504EUK+T.pdf | |
| ST16C650AIQ48TR-F | IC UART FIFO 32B 48TQFP | ST16C650AIQ48TR-F.pdf | |
| CAT25640VI-G | IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8SOIC | CAT25640VI-G.pdf | |
| 71421SA35PF8 | IC SRAM 16KBIT 35NS 64TQFP | 71421SA35PF8.pdf | |
| IS64WV51216BLL-10MLA3 | IC SRAM 8MBIT 10NS 48MINIBGA | IS64WV51216BLL-10MLA3.pdf | |
| MIC2589-2BM-TR | Hot Swap Controller, Sequencer 1 Channel -48V 14-SOIC | MIC2589-2BM-TR.pdf |