| Manufacturer Part Number: | SE10PJ-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE10PJ-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE10PJ-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 780ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE10PJ-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE10PJ-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE10PJ-E3/85A is new and unused, you can buy SE10PJ-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE10PJ-E3/85A.
| DDTA122LU-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 | DDTA122LU-7-F.pdf | |
| SI8439DB-T1-E1 | MOSFET P-CH 8V MICROFOOT | SI8439DB-T1-E1.pdf | |
| STC03DE170HV | TRANS ESBT 1700V 3A TO247-4LHV | STC03DE170HV.pdf | |
| AD7541AJPZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PLCC (9x9) | AD7541AJPZ.pdf | |
| LCMXO3L-6900C-5BG400I | IC FPGA 335 I/O 400CABGA | LCMXO3L-6900C-5BG400I.pdf | |
| DSPIC33FJ12MC202T-E/ML | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 12KB (12K x 8) FLASH 28-QFN (6x6) | DSPIC33FJ12MC202T-E/ML.pdf | |
| PIC17C762-33I/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (8K x 16) OTP 84-PLCC (29.31x29.31) | PIC17C762-33I/L.pdf | |
| MPC857DSLVR50B | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC857DSLVR50B.pdf | |
| MAX333MJP/883B | 4 Circuit IC Switch 2:1 250 Ohm 20-CDIP | MAX333MJP/883B.pdf | |
| MAX9938WEUK+T | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | MAX9938WEUK+T.pdf | |
| BU5255SHFV-TR | Comparator CMOS Push-Pull SOT-665 | BU5255SHFV-TR.pdf | |
| 74VHC74FT | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP | 74VHC74FT.pdf | |
| 24LC32AFT-E/MNY | IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TDFN | 24LC32AFT-E/MNY.pdf | |
| ZXCT1030X8TA | Current Monitor Regulator High-Side 8-MSOP | ZXCT1030X8TA.pdf | |
| TPS77018DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 50mA SOT-23-5 | TPS77018DBVR.pdf |