| Manufacturer Part Number: | SML4728A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4728A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4728A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4728A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4728A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4728A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4728A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4728A-E3/5A.
| US1G-TP | DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC | US1G-TP.pdf | |
| STP16NK65Z | MOSFET N-CH 650V 13A TO-220 | STP16NK65Z.pdf | |
| IPI90R500C3XKSA1 | MOSFET N-CH 900V 11A TO-262 | IPI90R500C3XKSA1.pdf | |
| 8N4SV75AC-0042CDI | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0042CDI.pdf | |
| NE555DX | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | NE555DX.pdf | |
| COM20020I3V-HT | ARCNET Controller ARCNET 878.1 Interface 28-PLCC (11.51x11.51) | COM20020I3V-HT.pdf | |
| BU9435KV-E2 | IC DECODER USB HOST MP3 64VQFP | BU9435KV-E2.pdf | |
| LE9530DPQCT | IC SLIC 2CH UNIV 145V 48QFN | LE9530DPQCT.pdf | |
| TS486-1IST | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-MiniSO | TS486-1IST.pdf | |
| CD4069UBNSR | Inverter IC 6 Channel 14-SO | CD4069UBNSR.pdf | |
| QS3245SOG8 | Bus Switch 8 x 1:1 20-SOIC | QS3245SOG8.pdf | |
| PI5C16245VE | Bus Switch 8 x 1:1 48-SSOP | PI5C16245VE.pdf | |
| CY7C1392KV18-250BZXC | IC SRAM 16MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1392KV18-250BZXC.pdf | |
| CY7C1062GE30-10BGXIT | IC SRAM 16MBIT 10NS 119BGA | CY7C1062GE30-10BGXIT.pdf | |
| MT48LC32M8A2P-75 IT:D TR | IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP | MT48LC32M8A2P-75 IT:D TR.pdf |