| Manufacturer Part Number: | SML4728AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4728AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4728AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4728AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4728AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4728AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4728AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4728AHE3/5A.
| DFB2540 | IC BRIDGE RECT 400V 25A TS6P-4 | DFB2540.pdf | |
| VS-19TQ015SPBF | Diode Schottky 15V 19A Surface Mount D2PAK | VS-19TQ015SPBF.pdf | |
| JANTX1N4134D-1 | Zener Diode 91V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N4134D-1.pdf | |
| EM6K31T2R | MOSFET 2N-CH 60V 0.25A EMT6 | EM6K31T2R.pdf | |
| PI90LV14LE | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 320MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PI90LV14LE.pdf | |
| MCP4131T-503E/SN | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP4131T-503E/SN.pdf | |
| PIC16LC770/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC770/SS.pdf | |
| IS62C1024AL-35TLI-TR | IC SRAM 1MBIT 35NS 32TSOP | IS62C1024AL-35TLI-TR.pdf | |
| IS61QDP2B22M36A1-333B4L | IC SRAM 72MB 333MHZ 165BGA | IS61QDP2B22M36A1-333B4L.pdf | |
| PSD813F2A-90UI | IC FLASH 1MBIT 90NS 80LQFP | PSD813F2A-90UI.pdf | |
| TPS650732TRSLRQ1 | Mobile/OMAP™ PMIC 48-VQFN (6x6) | TPS650732TRSLRQ1.pdf | |
| SP6330EK1-L-X-J-C/TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel TSOT-23-8 | SP6330EK1-L-X-J-C/TR.pdf |