| Manufacturer Part Number: | SML4729A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4729A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4729A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4729A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4729A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4729A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4729A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4729A-E3/5A.
| 30CTQ060STR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | 30CTQ060STR.pdf | |
| SS5P5-E3/87A | Diode Schottky 50V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) | SS5P5-E3/87A.pdf | |
| NZH7V5C,115 | Zener Diode 7.5V 500mW ±3% Surface Mount SOD-123F | NZH7V5C,115.pdf | |
| 87016AYLF/W | IC CLK GENERATOR 1:6 48-LQFP | 87016AYLF/W.pdf | |
| LC4256V-5T100C | IC CPLD 256MC 5NS 100TQFP | LC4256V-5T100C.pdf | |
| M1A3P600-2FGG484 | IC FPGA 235 I/O 484FBGA | M1A3P600-2FGG484.pdf | |
| AFS600-1FGG256 | IC FPGA 119 I/O 256FBGA | AFS600-1FGG256.pdf | |
| MB89697BPFM-G-339E1 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-339E1.pdf | |
| SN74ALS640B-1NE4 | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | SN74ALS640B-1NE4.pdf | |
| CY7C1460SV25-167BZXC | IC SRAM 36MBIT 167MHZ | CY7C1460SV25-167BZXC.pdf | |
| MT29F512G08CUCABH3-10RZ:A | IC FLASH 512GBIT | MT29F512G08CUCABH3-10RZ:A.pdf | |
| MIC2587-1BM-TR | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | MIC2587-1BM-TR.pdf | |
| MIC803-30D4VM3-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | MIC803-30D4VM3-TR.pdf | |
| S-1003CA26I-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1003CA26I-M5T1U.pdf | |
| S-80144ANMC-JC5T2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80144ANMC-JC5T2U.pdf |