| Manufacturer Part Number: | SML4729AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4729AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4729AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4729AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4729AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4729AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4729AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4729AHE3/5A.
| PDTA144EU,115 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 | PDTA144EU,115.pdf | |
| 8N4Q001FG-0102CDI8 | Clock Oscillator IC 25MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0102CDI8.pdf | |
| MSP430F2350IRHAT | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 16KB (16K x 8 + 256B) FLASH 40-VQFN (6x6) | MSP430F2350IRHAT.pdf | |
| MB96F622ABPMC-GSAE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96620 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F622ABPMC-GSAE1.pdf | |
| PIC18F4220-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (2K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4220-I/ML.pdf | |
| UPD70F3736GK-GAK-AX | V850ES V850ES/Jx3-L Microcontroller IC 32-Bit 20MHz 256KB (256K x 8) FLASH | UPD70F3736GK-GAK-AX.pdf | |
| ICL3232CVZ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | ICL3232CVZ.pdf | |
| 74FCT162511CTPAG8 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 16 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74FCT162511CTPAG8.pdf | |
| 74HCT393D,652 | IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14SOIC | 74HCT393D,652.pdf | |
| 74HCT151N,652 | Multiplexer 1 x 8:1 16-DIP | 74HCT151N,652.pdf | |
| NCP1053P44 | Converter Offline Flyback Topology 44kHz 7-PDIP | NCP1053P44.pdf | |
| ISL6612BIR-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN | ISL6612BIR-T.pdf | |
| XC6122A219MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A219MG-G.pdf | |
| MN13812-L | Supervisor CMOS Inverted 1 Channel TO-92 | MN13812-L.pdf | |
| UCC2807D-3 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UCC2807D-3.pdf |