| Manufacturer Part Number: | SML4730AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4730AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4730AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4730AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4730AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4730AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4730AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4730AHE3/5A.
| STPS15M80CG-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS15M80CG-TR.pdf | |
| IXTA14N60P | MOSFET N-CH 600V 14A D2-PAK | IXTA14N60P.pdf | |
| SI7682DP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 20A PPAK SO-8 | SI7682DP-T1-GE3.pdf | |
| SI5319A-C-GM | IC CLOCK MULT/ATTENUATOR 36QFN | SI5319A-C-GM.pdf | |
| SI5321-G-BC | IC PREC CLOCK MULTIPLIER 63CBGA | SI5321-G-BC.pdf | |
| 8N4SV75EC-0064CDI8 | VCXO IC 106.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0064CDI8.pdf | |
| 8N3SV76KC-0012CDI8 | VCXO IC 672.1627MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0012CDI8.pdf | |
| DS1747-70+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 512KB Parallel 32-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1747-70+.pdf | |
| AD9433BSVZ-125 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 52-TQFP-EP (10x10) | AD9433BSVZ-125.pdf | |
| PIC32MX320F064H-40V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX320F064H-40V/PT.pdf | |
| M20001G-14 | 2 Circuit IC Switch 2:1 15.5 Ohm 16-QFN (3x3) | M20001G-14.pdf | |
| RPCS3487C.B0-998840 | Telecom IC 1369-BGA (37.5x37.5) | RPCS3487C.B0-998840.pdf | |
| IXDI602D2TR | 2A 8 DFN DUAL INVERTING | IXDI602D2TR.pdf | |
| DS1232S+T&R | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | DS1232S+T&R.pdf | |
| MN13812-C | Supervisor CMOS Inverted 1 Channel TO-92 | MN13812-C.pdf |