| Manufacturer Part Number: | SML4731A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4731A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4731A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4731A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4731A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4731A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4731A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4731A-E3/5A.
| GHXS045A120S-D4 | Diode Array 2 Independent Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 45A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GHXS045A120S-D4.pdf | |
| 1N4151W-E3-08 | DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD123 | 1N4151W-E3-08.pdf | |
| HFA3096BZ96 | RF Transistor 3 NPN + 2 PNP 12V, 15V 65mA 8GHz, 5.5GHz 150mW Surface Mount 16-SOIC | HFA3096BZ96.pdf | |
| 74HC4046AD,653 | IC PHASE LOCK LOOP W/VCO 16SOIC | 74HC4046AD,653.pdf | |
| ISL32455EIBZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL32455EIBZ.pdf | |
| MAX7311ATG+T | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TQFN (4x4) | MAX7311ATG+T.pdf | |
| LMV710M5X/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMV710M5X/NOPB.pdf | |
| LTC1541IMS8#PBF | Amplifier, Comparator, Reference IC GSM 8-MSOP | LTC1541IMS8#PBF.pdf | |
| AS3696-ZTQM | LED Driver IC 4 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 32-TQFP (7x7) | AS3696-ZTQM.pdf | |
| S-817B25AMC-CWOT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 35mA SOT-23-5 | S-817B25AMC-CWOT2G.pdf | |
| MP20041DGT-MS-LF-Z | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 3.3V 300mA 8-TQFN (2x2) | MP20041DGT-MS-LF-Z.pdf | |
| ADP2140ACPZ1833R7 | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 3MHz 10-WFDFN Exposed Pad, CSP | ADP2140ACPZ1833R7.pdf |