| Manufacturer Part Number: | SML4732A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4732A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4732A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4732A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4732A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4732A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4732A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4732A-E3/5A.
| BZT52C18-HE3-18 | Zener Diode 18V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C18-HE3-18.pdf | |
| NSBC113EDXV6T1G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 | NSBC113EDXV6T1G.pdf | |
| LC82360-YJ2-E | IC SILICON AUDIO 80SQFP | LC82360-YJ2-E.pdf | |
| XCV1000E-6HQ240C | IC FPGA 158 I/O 240HQFP | XCV1000E-6HQ240C.pdf | |
| CY8C24633-24PVXI | M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SSOP | CY8C24633-24PVXI.pdf | |
| MSP430FR6887IPZR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 100-LQFP (14x14) | MSP430FR6887IPZR.pdf | |
| SN74LVC543APWTE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | SN74LVC543APWTE4.pdf | |
| 72265LA10TF | IC FIFO 8KX18 LP 10NS 64QFP | 72265LA10TF.pdf | |
| SN74LV86ADG4 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LV86ADG4.pdf | |
| 24LC256T-I/MF | IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DFNS | 24LC256T-I/MF.pdf | |
| AS7C31026B-12JCNTR | IC SRAM 1M 64X16 44-SOJ | AS7C31026B-12JCNTR.pdf | |
| ISL6208CB-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC | ISL6208CB-T.pdf | |
| LM2619ATLX/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.5V 1 Output 500mA 10-WFBGA, DSBGA | LM2619ATLX/NOPB.pdf | |
| LM3676SD-3.3 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 8-WFDFN Exposed Pad | LM3676SD-3.3.pdf | |
| LD1117S30TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 800mA SOT-223 | LD1117S30TR.pdf |