| Manufacturer Part Number: | SML4734A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4734A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4734A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4734A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4734A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4734A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4734A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4734A-E3/5A.
| NRVB440MFSWFT3G | DIODE SCHOTTKY 40V 4A 5DFN | NRVB440MFSWFT3G.pdf | |
| FR6G02 | Diode Standard 400V 6A Chassis, Stud Mount DO-4 | FR6G02.pdf | |
| BBY5805WH6327XTSA1 | DIODE TUNING 10V 20MA SOT323 | BBY5805WH6327XTSA1.pdf | |
| 2SD1819ASL | TRANS NPN 50V 0.1A SMINI 3P | 2SD1819ASL.pdf | |
| BC547 | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 | BC547.pdf | |
| MSP430F5325IPN | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F5325IPN.pdf | |
| DSPIC33EP64MC504-E/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP64MC504-E/TL.pdf | |
| EFM32LG330F256-QFN64 | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | EFM32LG330F256-QFN64.pdf | |
| DP83848TSQ/NOPB | 1/1 Transceiver Ethernet 40-WQFN (6x6) | DP83848TSQ/NOPB.pdf | |
| CY7C1512AV18-167BZI | IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1512AV18-167BZI.pdf | |
| NCP161BMX514TBG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.14V 450mA 4-XDFN (1x1) | NCP161BMX514TBG.pdf | |
| SIP21107DVP-26-E3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 150mA PowerPAK® TSC75-6 | SIP21107DVP-26-E3.pdf |