| Manufacturer Part Number: | SML4734AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4734AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4734AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4734AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4734AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4734AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4734AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4734AHE3/5A.
| XN0111300L | TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 | XN0111300L.pdf | |
| PI49FCT3803Q | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 156MHz 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | PI49FCT3803Q.pdf | |
| XC4005-5PC84C | IC FPGA 61 I/O 84PLCC | XC4005-5PC84C.pdf | |
| ST72F321BAR9T6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 60KB (60K x 8) FLASH | ST72F321BAR9T6.pdf | |
| PLS1012ASE7HKA | ARM® Cortex®-A53 Microprocessor IC QorIQ™ 1 Core, 64-Bit 800MHz 211-FCLGA (9.6x9.6) | PLS1012ASE7HKA.pdf | |
| ADG787BCBZ-500RL7 | 2 Circuit IC Switch 2:1 3 Ohm 10-WLCSP (2.0x1.5) | ADG787BCBZ-500RL7.pdf | |
| MAX4237EUT+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | MAX4237EUT+T.pdf | |
| AT25DF021A-XMHN-T | IC FLASH 2MBIT 70MHZ 8TSSOP | AT25DF021A-XMHN-T.pdf | |
| MX29LV800CTTI-90G | IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP | MX29LV800CTTI-90G.pdf | |
| CY14B104N-ZS25XI | IC NVSRAM 4MBIT 25NS 44TSOP | CY14B104N-ZS25XI.pdf | |
| BD6981FVM-GTR | Motor Driver Power MOSFET Parallel 8-MSOP | BD6981FVM-GTR.pdf | |
| NCP4543IMN5RG-A | IC LOAD SWITCH 7.3A 18QFN | NCP4543IMN5RG-A.pdf |