| Manufacturer Part Number: | SML4735A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4735A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4735A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4735A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4735A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4735A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4735A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4735A-E3/5A.
| B360A-13-F | DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMA | B360A-13-F.pdf | |
| JAN2N6790U | MOSFET N-CH 18-LCC | JAN2N6790U.pdf | |
| X9315WPI-2.7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-PDIP | X9315WPI-2.7.pdf | |
| MX7545JCWP+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC W | MX7545JCWP+.pdf | |
| LFE2M35SE-5FN256I | IC FPGA 140 I/O 256FBGA | LFE2M35SE-5FN256I.pdf | |
| XR16C854CQ-F | IC UART FIFO 128B QUAD 100QFP | XR16C854CQ-F.pdf | |
| 24LC08B-E/MC | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DFN | 24LC08B-E/MC.pdf | |
| S25FL116K0XMFV011 | IC FLASH 16MBIT SPI CMOS 8SOIC | S25FL116K0XMFV011.pdf | |
| NCP5901MNTBG | IC MOSFET DVR SYNC VR12 8-DFN | NCP5901MNTBG.pdf | |
| RAA207704GBM#HC0 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 10A 30-XFBGA, CSPBGA | RAA207704GBM#HC0.pdf | |
| MAX732EWE | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 200mA 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | MAX732EWE.pdf | |
| AP7361-25ER-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A SOT-223R-3 | AP7361-25ER-13.pdf |