| Manufacturer Part Number: | SML4738A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4738A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4738A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4738A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4738A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4738A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4738A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4738A-E3/5A.
| 1N5554US | Diode Standard 1000V (1kV) 3A Surface Mount B, SQ-MELF | 1N5554US.pdf | |
| 1N5227TA | Zener Diode 3.6V 500mW Through Hole DO-35 | 1N5227TA.pdf | |
| SMBJ4759E3/TR13 | Zener Diode 62V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4759E3/TR13.pdf | |
| MAC15SMG | TRIAC SENS GATE 600V 15A TO220AB | MAC15SMG.pdf | |
| BD895-S | TRANS NPN DARL 45V 8A | BD895-S.pdf | |
| PP600T120 | IGBT Module | PP600T120.pdf | |
| 8N3Q001KG-0005CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 625MHz, 644.5313MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0005CDI.pdf | |
| CS495314-DVZR | IC DSP DECODER 32BIT 128-LQFP | CS495314-DVZR.pdf | |
| EP1K30FI256-2 | IC FPGA 171 I/O 256FBGA | EP1K30FI256-2.pdf | |
| 5SGXMA5N2F40C1N | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGXMA5N2F40C1N.pdf | |
| ATSAM4E16EB-AN | ARM® Cortex®-M4 SAM4E Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | ATSAM4E16EB-AN.pdf | |
| EFM32WG890F128-BGA112 | ARM® Cortex®-M4F Wonder Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH | EFM32WG890F128-BGA112.pdf | |
| C8051F065R | 8051 C8051F06x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F065R.pdf | |
| R5F21237JFP#U1 | R8C R8C/2x/23 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F21237JFP#U1.pdf | |
| DG412DY | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-SOIC | DG412DY.pdf |