| Manufacturer Part Number: | SML4739A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4739A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4739A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4739A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4739A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4739A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4739A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4739A-E3/5A.
| CLL5232B TR | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 | CLL5232B TR.pdf | |
| SMBJ5346B/TR13 | Zener Diode 9.1V 5W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5346B/TR13.pdf | |
| JANTXV1N4489US | Zener Diode 100V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JANTXV1N4489US.pdf | |
| S4006LS3 | SCR 400V 6A Sensitive Gate Through Hole TO-220 Isolated Tab | S4006LS3.pdf | |
| LFE2-50SE-7F672C | IC FPGA 500 I/O 672FBGA | LFE2-50SE-7F672C.pdf | |
| LPC2420FET208,551 | ARM7® LPC2400 Microcontroller IC 16/32-Bit 72MHz ROMless 208-TFBGA (15x15) | LPC2420FET208,551.pdf | |
| DS90LV049HMT/NOPB | 2/2 Transceiver Full LVDS 16-TSSOP | DS90LV049HMT/NOPB.pdf | |
| LMV821DCKTE4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | LMV821DCKTE4.pdf | |
| 540179-001-00 | IC MEMORY 512MB PAGE 56TSOP | 540179-001-00.pdf | |
| S-8333ACGC-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8333ACGC-T8T1G.pdf | |
| ISL78113AARAZ-T | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 3V 1 Output 1A (Switch) 8-VFDFN Exposed Pad | ISL78113AARAZ-T.pdf |