| Manufacturer Part Number: | SML4739AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4739AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4739AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4739AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4739AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4739AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4739AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4739AHE3/5A.
| F1827CCD1600 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1600V (1.6kV) 25A (DC) Chassis Mount Module | F1827CCD1600.pdf | |
| 60CPF06 | Diode Standard 600V 60A Through Hole TO-247AC | 60CPF06.pdf | |
| 1N5372E3/TR8 | Zener Diode 62V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5372E3/TR8.pdf | |
| Q6015L5 | TRIAC 600V 15A TO220 | Q6015L5.pdf | |
| AD5253BRUZ100-RL7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP | AD5253BRUZ100-RL7.pdf | |
| W77C032A40PL | 8051 W77 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz ROMless | W77C032A40PL.pdf | |
| MPC8349ECVVAJFB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 672-TBGA (35x35) | MPC8349ECVVAJFB.pdf | |
| MAX483EESA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX483EESA+T.pdf | |
| NCS2510SNT1G | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 5-TSOP | NCS2510SNT1G.pdf | |
| LT1640HIS8#PBF | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | LT1640HIS8#PBF.pdf | |
| BU4215FVE-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-VSOF | BU4215FVE-TR.pdf | |
| XC6121A646ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A646ER-G.pdf | |
| LT1460HCS3-2.5#TRPBF | Series Voltage Reference IC ±0.2% 40mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LT1460HCS3-2.5#TRPBF.pdf | |
| MAX5037EMH-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 44-MQFP (10x10) | MAX5037EMH-T.pdf |