| Manufacturer Part Number: | SML4740-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4740-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4740-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4740-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4740-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4740-E3/5A is new and unused, you can buy SML4740-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4740-E3/5A.
| VS-1N2130A | Diode Standard 150V 60A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-1N2130A.pdf | |
| BZX384B7V5-HE3-18 | Zener Diode 7.5V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B7V5-HE3-18.pdf | |
| 1N3339B | Zener Diode 91V 50W ±5% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3339B.pdf | |
| Q6008VH3 | TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO251 | Q6008VH3.pdf | |
| SI7904BDN-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 20V 6A PPAK 1212-8 | SI7904BDN-T1-GE3.pdf | |
| FDS6984AS | MOSFET 2N-CH 30V 5.5A/8.5A 8SOIC | FDS6984AS.pdf | |
| BUK9Y11-80EX | MOSFET N-CH 80V 84A LFPAK | BUK9Y11-80EX.pdf | |
| RTQ020N05TR | MOSFET N-CH 45V 2A TSMT6 | RTQ020N05TR.pdf | |
| M2065-11I669.3266T | IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC | M2065-11I669.3266T.pdf | |
| 8N3Q001LG-1049CDI8 | Clock Oscillator IC 150MHz, 75MHz, 300MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1049CDI8.pdf | |
| HI5714/7CBZ-T | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Folding Interpolating 24-SOIC | HI5714/7CBZ-T.pdf | |
| TSC2046IRGVT | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ Interface 16-VQFN (4x4) | TSC2046IRGVT.pdf | |
| A54SX16A-2TQ100 | IC FPGA 81 I/O 100TQFP | A54SX16A-2TQ100.pdf | |
| DSPIC30F6013-30I/PF | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 132KB (44K x 24) FLASH 80-TQFP (14x14) | DSPIC30F6013-30I/PF.pdf | |
| DG411DY+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-SO | DG411DY+.pdf |