| Manufacturer Part Number: | SML4740A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4740A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4740A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4740A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4740A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4740A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4740A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4740A-E3/5A.
| B240A-M3/61T | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC | B240A-M3/61T.pdf | |
| AZ23C3V6-HE3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.6V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C3V6-HE3-18.pdf | |
| IPI100N08N3GHKSA1 | MOSFET N-CH 80V 70A TO262-3 | IPI100N08N3GHKSA1.pdf | |
| LTC6930CMS8-8.00#PBF | Oscillator, Silicon IC 8MHz 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC6930CMS8-8.00#PBF.pdf | |
| 8N4Q001FG-0074CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0074CDI8.pdf | |
| XC95144XL-7TQG100I | IC CPLD 144MC 7.5NS 100TQFP | XC95144XL-7TQG100I.pdf | |
| MSP430F2001IPWR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8 + 256B) FLASH 14-TSSOP | MSP430F2001IPWR.pdf | |
| R5F21366ANFA#V2 | R8C R8C/3x/36A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F21366ANFA#V2.pdf | |
| MAX9723CEBE+T | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 16-UCSP (2x2) | MAX9723CEBE+T.pdf | |
| TAS5101DAP | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 32-HTSSOP | TAS5101DAP.pdf | |
| OPA4172ID | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA4172ID.pdf | |
| LTC3128EUFD#TRPBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 3A 20-WFQFN Exposed Pad | LTC3128EUFD#TRPBF.pdf | |
| S-1315D28-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 200mA SOT-23-5 | S-1315D28-M5T1U3.pdf | |
| S-1701H5045-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701H5045-U5T1G.pdf |