| Manufacturer Part Number: | SML4740AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4740AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4740AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4740AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4740AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4740AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4740AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4740AHE3/5A.
| LXA10FP600 | DIODE SCHOTTKY 600V 10A TO220FP | LXA10FP600.pdf | |
| NZ9F3V0ST5G | Zener Diode 3.1V 200mW ±5% Surface Mount SOD-923 | NZ9F3V0ST5G.pdf | |
| C50E | SCR Standard Recovery | C50E.pdf | |
| IPG20N04S408ATMA1 | MOSFET 2N-CH 40V 20A TDSON-8 | IPG20N04S408ATMA1.pdf | |
| STAC4932B | RF Mosfet N-Channel 100V 500mA 123MHz 26dB 1000W STAC244B | STAC4932B.pdf | |
| ISL12027AIB27Z-T | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL12027AIB27Z-T.pdf | |
| LTM9012CY-AB#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 221-PBGA (15x11.25) | LTM9012CY-AB#PBF.pdf | |
| MCP42050-E/SL | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-SOIC | MCP42050-E/SL.pdf | |
| LTC2634HUD-LMX12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634HUD-LMX12#PBF.pdf | |
| ATMEGA165P-16AN | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA165P-16AN.pdf | |
| P87C54X2FA,512 | 8051 87C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (16K x 8) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | P87C54X2FA,512.pdf | |
| MAX4538ESE | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-SOIC | MAX4538ESE.pdf | |
| DP83936AVUL-25 | Ethernet Controller 10 Base-T PHY Parallel Interface 160-PQFP (28x28) | DP83936AVUL-25.pdf | |
| LM4873MTE/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 20-HTSSOP | LM4873MTE/NOPB.pdf | |
| TLC27L2BCDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC27L2BCDR.pdf |