| Manufacturer Part Number: | SML4741-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4741-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4741-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4741-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4741-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4741-E3/5A is new and unused, you can buy SML4741-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4741-E3/5A.
| FST12060 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 120A (DC) Chassis Mount TO-249AB | FST12060.pdf | |
| AS01V0 | DIODE GEN PURP 400V 600MA AXIAL | AS01V0.pdf | |
| VS-SD200R16M12C | Diode Standard, Reverse Polarity 1600V (1.6kV) 200A Chassis, Stud Mount DO-205AC (DO-30) | VS-SD200R16M12C.pdf | |
| BD435 | TRANS NPN 32V 4A TO-225AA | BD435.pdf | |
| CDCU877ZQLT | IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 52-BGA | CDCU877ZQLT.pdf | |
| CY7B991V-5JXC | Clock Buffer/Driver IC 80MHz 32-LCC (J-Lead) | CY7B991V-5JXC.pdf | |
| LMC555IM/NOPB | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 3MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LMC555IM/NOPB.pdf | |
| LTC2258CUJ-12#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2258CUJ-12#TRPBF.pdf | |
| LFE2-12E-6FN484I | IC FPGA 297 I/O 484FBGA | LFE2-12E-6FN484I.pdf | |
| Z8F0423QB005SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F0423QB005SG.pdf | |
| PIC16LC62BT-04I/ML | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-QFN (6x6) | PIC16LC62BT-04I/ML.pdf | |
| XMC4500F100K1024ABXQSA1 | ARM® Cortex®-M4 XMC4000 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH PG-LQFP-100-11 | XMC4500F100K1024ABXQSA1.pdf | |
| MPC8535ECVTAKGA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 600MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8535ECVTAKGA.pdf | |
| TC7SBL66CFU,LF | 1 Circuit IC Switch 1:1 18 Ohm USV | TC7SBL66CFU,LF.pdf | |
| LM4809LD/NOPB | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-WSON (2.5x2.5) | LM4809LD/NOPB.pdf |