| Manufacturer Part Number: | SML4744A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4744A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4744A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4744A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4744A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4744A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4744A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4744A-E3/5A.
| NTSV30H100CTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 15A Through Hole TO-220-3 | NTSV30H100CTG.pdf | |
| 40L45CW | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Through Hole TO-247-3 | 40L45CW.pdf | |
| GS2B-LTP | DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AC | GS2B-LTP.pdf | |
| SK110-LP | DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AA | SK110-LP.pdf | |
| BZX384C5V1-E3-18 | Zener Diode 5.1V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C5V1-E3-18.pdf | |
| MMDT2907A-7-F | TRANS 2PNP 60V 0.6A SOT363 | MMDT2907A-7-F.pdf | |
| LFE2M100SE-7F900C | IC FPGA 416 I/O 900FBGA | LFE2M100SE-7F900C.pdf | |
| PIC16C57-RCE/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SOIC | PIC16C57-RCE/SO.pdf | |
| M37710EFBFP#U0 | - Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 120KB (120K x 8) OTP | M37710EFBFP#U0.pdf | |
| MAX4612EUD+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 14-TSSOP | MAX4612EUD+T.pdf | |
| CD74HC157M | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | CD74HC157M.pdf | |
| IS64WV12816DBLL-12CTLA3-TR | IC SRAM 2MB 12NS 44TSOP | IS64WV12816DBLL-12CTLA3-TR.pdf | |
| MIC810TU-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MIC810TU-TR.pdf | |
| UC3825ADWTRG4 | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | UC3825ADWTRG4.pdf | |
| LT3081IFE#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0 V ~ 34.5 V 1.5A 16-TSSOP-EP | LT3081IFE#TRPBF.pdf |