| Manufacturer Part Number: | SML4745-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4745-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4745-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4745-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4745-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4745-E3/5A is new and unused, you can buy SML4745-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4745-E3/5A.
| 8N4SV75KC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0001CDI8.pdf | |
| EPF10K50RC240-3N | IC FPGA 189 I/O 240RQFP | EPF10K50RC240-3N.pdf | |
| M1A3PE3000L-1PQ208I | IC FPGA 147 I/O 208QFP | M1A3PE3000L-1PQ208I.pdf | |
| MC908QC16CDXE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH 16-SOIC | MC908QC16CDXE.pdf | |
| ADG5208FBRUZ-RL7 | 1 Circuit IC Switch 8:1 160 Ohm 16-TSSOP | ADG5208FBRUZ-RL7.pdf | |
| TSB43AA82PGE | IEEE 1394 Physical Layer Controller IEEE 1394a-2000 Parallel Interface 144-LQFP (20x20) | TSB43AA82PGE.pdf | |
| EL5163IWZ-T7A | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | EL5163IWZ-T7A.pdf | |
| TLV2474APWPRQ1 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-HTSSOP | TLV2474APWPRQ1.pdf | |
| TLC27M4AID | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC27M4AID.pdf | |
| SN74LVC162244ADLR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74LVC162244ADLR.pdf | |
| MM74HC393SJX | IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14-SOP | MM74HC393SJX.pdf | |
| AP9101K-AKTRG1 | IC BATTERY MANAGER MULTI | AP9101K-AKTRG1.pdf | |
| AS1908C16-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | AS1908C16-T.pdf | |
| LM5010MHX/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 1A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM5010MHX/NOPB.pdf | |
| MAX1790EUA | Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.6V 1 Output 1.2A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MAX1790EUA.pdf |