| Manufacturer Part Number: | SML4745A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4745A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4745A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4745A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4745A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4745A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4745A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4745A-E3/5A.
| SBRD81035CTLG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | SBRD81035CTLG.pdf | |
| CZRF52C16 | Zener Diode 16V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRF52C16.pdf | |
| 2SA1812T100Q | TRANS PNP 400V 0.5A SOT-89 | 2SA1812T100Q.pdf | |
| ATP106-TL-H | MOSFET P-CH 40V 30A ATPAK | ATP106-TL-H.pdf | |
| SPI08N50C3HKSA1 | MOSFET N-CH 500V 7.6A TO-262 | SPI08N50C3HKSA1.pdf | |
| DS1100LZ-75 | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 75ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1100LZ-75.pdf | |
| LTC2635HMSE-LMX8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635HMSE-LMX8#TRPBF.pdf | |
| R5F2L3A8CNFP#V0 | R8C R8C/Lx/3AC Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F2L3A8CNFP#V0.pdf | |
| NLV14066BDG | 4 Circuit IC Switch 1:1 280 Ohm 14-SOIC | NLV14066BDG.pdf | |
| OPA277UG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA277UG4.pdf | |
| JS28F128J3F75G | IC FLASH 128MBIT 75NS 56TSOP | JS28F128J3F75G.pdf | |
| LM2676S-ADJ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 3A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2676S-ADJ.pdf | |
| MIC5380-SSYFT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V 150mA 6-TMLF® (1x1) | MIC5380-SSYFT-TR.pdf | |
| MAX8530ETTG2+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 1.8V 200mA, 150mA 6-TDFN Exposed Pad (3x3) | MAX8530ETTG2+T.pdf | |
| LP3985ITL-2.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA 5-DSBGA | LP3985ITL-2.5/NOPB.pdf |