| Manufacturer Part Number: | SML4746-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4746-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4746-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4746-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4746-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4746-E3/5A is new and unused, you can buy SML4746-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4746-E3/5A.
| HSM170GE3/TR13 | DIODE SCHOTTKY 1A 70V SMBG | HSM170GE3/TR13.pdf | |
| AZ23C16-7-F | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 16V 300mW ±5% SOT-23-3 | AZ23C16-7-F.pdf | |
| BCX38C | TRANS NPN DARL 60V 0.8A TO92-3 | BCX38C.pdf | |
| IRFR4104TRL | MOSFET N-CH 40V 42A DPAK | IRFR4104TRL.pdf | |
| MB90022PF-GS-243 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-243.pdf | |
| MPC8572LVTAVND | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 2 Core, 32-Bit 1.5GHz 1023-FCPBGA (33x33) | MPC8572LVTAVND.pdf | |
| AD8611ARMZ-R2 | Comparator with Latch Complementary, TTL 8-MSOP | AD8611ARMZ-R2.pdf | |
| SN74LV373APWT | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | SN74LV373APWT.pdf | |
| CY7C1472V25-200AXCT | IC SRAM 72MBIT 200MHZ 100LQFP | CY7C1472V25-200AXCT.pdf | |
| MIC38HC44YN | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 500kHz 8-DIP | MIC38HC44YN.pdf | |
| LTC3619IMSE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 400mA, 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3619IMSE#PBF.pdf |