| Manufacturer Part Number: | SML4746A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4746A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4746A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4746A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4746A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4746A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4746A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4746A-E3/5A.
| AOTF2910L | MOSFET N-CH 100V 22A TO220 | AOTF2910L.pdf | |
| 8N3SV76AC-0094CDI8 | VCXO IC 20MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0094CDI8.pdf | |
| 8N3DV85LC-0023CDI8 | VCXO IC 707.3527MHz, 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0023CDI8.pdf | |
| THS1031IDW | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SOIC | THS1031IDW.pdf | |
| MAX110AEPE+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 16-PDIP | MAX110AEPE+.pdf | |
| MSC7112VM800 | IC DSP PROCESSOR 16BIT 400MAPBGA | MSC7112VM800.pdf | |
| TUSB6020PFCR | USB Controller USB 2.0, OTG Parallel Interface 80-TQFP (12x12) | TUSB6020PFCR.pdf | |
| LMR934F-GE2 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOP | LMR934F-GE2.pdf | |
| MCP6491T-E/LTY | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | MCP6491T-E/LTY.pdf | |
| TDA9881HN/V5,118 | IC IF-PLL DEMOD 32HVQFN | TDA9881HN/V5,118.pdf | |
| 74LVCH32245AEC/G,5 | Transceiver, Non-Inverting 4 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 96-LFBGA (13.5x5.5) | 74LVCH32245AEC/G,5.pdf | |
| 74ABT16823ADL,518 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP | 74ABT16823ADL,518.pdf | |
| PD39100C-GGGG | POE PSE CONTROLLER | PD39100C-GGGG.pdf | |
| MCP1703T-3002E/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 250mA SOT-223-3 | MCP1703T-3002E/DB.pdf |