| Manufacturer Part Number: | SML4749-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4749-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4749-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 18.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4749-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4749-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4749-E3/5A is new and unused, you can buy SML4749-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4749-E3/5A.
| BAS70TW-TP | Diode Array 3 Independent Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAS70TW-TP.pdf | |
| SBG1635CT-T-F | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 16A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SBG1635CT-T-F.pdf | |
| TLZ27A-GS08 | Zener Diode 27V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ27A-GS08.pdf | |
| MMBZ4700-HE3-18 | Zener Diode 13V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4700-HE3-18.pdf | |
| 2SB07100QL | TRANS PNP 25V 0.5A MINI 3P | 2SB07100QL.pdf | |
| CY2305SC-1 | IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC | CY2305SC-1.pdf | |
| 8N3QV01FG-1043CDI8 | VCXO IC 496MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1043CDI8.pdf | |
| LTC1658CN8#PBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | LTC1658CN8#PBF.pdf | |
| ATMEGA32C1-15AZ | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATMEGA32C1-15AZ.pdf | |
| MB90F025FPMT-GS-9098E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | MB90F025FPMT-GS-9098E1.pdf | |
| PIC17LC752-08/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (8K x 16) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC17LC752-08/PT.pdf | |
| M2S060-VFG400 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 60K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 400-VFBGA (17x17) | M2S060-VFG400.pdf | |
| CD4021BE | IC STATIC SHFT REG 8STG 16-DIP | CD4021BE.pdf | |
| MP2380DN-LF-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | MP2380DN-LF-Z.pdf | |
| LP3872EMP-1.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A SOT-223-5 | LP3872EMP-1.8/NOPB.pdf |