| Manufacturer Part Number: | SML4755A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4755A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4755A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4755A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4755A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4755A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4755A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4755A-E3/5A.
| BAS40-06-HE3-08 | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 40V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-06-HE3-08.pdf | |
| MBR6090PTE3/TU | DIODE SCHOTTKY 60A 90V TO-247AD | MBR6090PTE3/TU.pdf | |
| JAN1N6321 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JAN1N6321.pdf | |
| BC847CWT1G | TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 | BC847CWT1G.pdf | |
| 3LN01SS-TL-E | MOSFET N-CH 30V 0.15A SSFP | 3LN01SS-TL-E.pdf | |
| LMP91050MME/NOPB | 1 Channel AFE 10-VSSOP | LMP91050MME/NOPB.pdf | |
| ADS825E | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | ADS825E.pdf | |
| 5SGXEB9R3H43I3L | IC FPGA 600 I/O 1760HBGA | 5SGXEB9R3H43I3L.pdf | |
| PIC24FJ128DA210-I/PT | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC24FJ128DA210-I/PT.pdf | |
| LTC6101AHS5#TRMPBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit TSOT-23-5 | LTC6101AHS5#TRMPBF.pdf | |
| INA169NA/3KG4 | Current Monitor Regulator High-Side SOT-23-5 | INA169NA/3KG4.pdf | |
| 78M6610+PSU/B48T | IC ENERGY MEASUREMENT 24TQFN | 78M6610+PSU/B48T.pdf | |
| MIC5504-1.8YMT-T5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA 4-TDFN (1x1) | MIC5504-1.8YMT-T5.pdf |