| Manufacturer Part Number: | SML4758HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4758HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4758HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 110 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 42.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4758HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4758HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4758HE3/5A is new and unused, you can buy SML4758HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4758HE3/5A.
| BAT54ADW-7-F | Diode Array 2 Pair Common Anode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAT54ADW-7-F.pdf | |
| STPS20M80CG-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS20M80CG-TR.pdf | |
| DTA144EET1 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SC75 | DTA144EET1.pdf | |
| 8N3QV01EG-0170CDI | VCXO IC 100MHz, 106.25MHz, 125MHz, 300MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0170CDI.pdf | |
| PIC16LC73AT-04I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16LC73AT-04I/SO.pdf | |
| THS3121CD | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS3121CD.pdf | |
| LTC6910-1HTS8#TRMPBF | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-8 | LTC6910-1HTS8#TRMPBF.pdf | |
| SN74ALVC7804-25DLR | IC MEMORY FIFO 512X18 56-SSOP | SN74ALVC7804-25DLR.pdf | |
| SN74GTLP817PW | Mixed Signal Translator Bidirectional 2 Circuit 2, 6 Channel 24-TSSOP | SN74GTLP817PW.pdf | |
| MIC2560-0YWM-TR | IC PCMCIA CARD SW MATRIX 16-SOIC | MIC2560-0YWM-TR.pdf | |
| S-80133BNMC-JGST2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80133BNMC-JGST2G.pdf | |
| NCP300LSN20T1 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-TSOP | NCP300LSN20T1.pdf | |
| S-1312D34-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 150mA HSNT-4-A | S-1312D34-A4T1U3.pdf | |
| S-1335A2J-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 150mA SC-82AB | S-1335A2J-N4T1U3.pdf |