| Manufacturer Part Number: | SML4760AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4760AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4760AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4760AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4760AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4760AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4760AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4760AHE3/5A.
| MBRX140-TP | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123 | MBRX140-TP.pdf | |
| 189NQ135-1 | Diode Schottky 135V 180A Chassis Mount PRM1-1 (Half Pak Module) | 189NQ135-1.pdf | |
| RLZTE-113.9B | Zener Diode 3.9V 500mW ±3% Surface Mount LLDS | RLZTE-113.9B.pdf | |
| MS1579 | RF Transistor NPN 25V 5.2A 470MHz ~ 860MHz 65W Chassis Mount M156 | MS1579.pdf | |
| 2SJ665-DL-E | MOSFET P-CH 100V 27A SMP-FD | 2SJ665-DL-E.pdf | |
| 8N3QV01EG-0110CDI | VCXO IC 25MHz, 38.88MHz, 44.736MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0110CDI.pdf | |
| MAX513CSD | 8 Bit Digital to Analog Converter 3 14-SOIC | MAX513CSD.pdf | |
| LFEC1E-4TN100I | IC FPGA 67 I/O 100TQFP | LFEC1E-4TN100I.pdf | |
| PIC16LC711-04I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16LC711-04I/SO.pdf | |
| M25PE40-VMN6P | IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO | M25PE40-VMN6P.pdf | |
| AT45DQ321-SHF-B | IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8SOIC | AT45DQ321-SHF-B.pdf | |
| LT1511ISW#PBF | IC BATT CHRGR CONST I/V 3A24SOIC | LT1511ISW#PBF.pdf | |
| VNQ05XSP16TR-E | IC SSR HI SIDE QUAD 36V PWRSO16 | VNQ05XSP16TR-E.pdf | |
| MAX6338DUB | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 10-uMAX | MAX6338DUB.pdf | |
| AP431RG-7 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 200mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | AP431RG-7.pdf |