| Manufacturer Part Number: | SML4761A-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4761A-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4761A-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 175 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 56V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4761A-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4761A-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4761A-E3/5A is new and unused, you can buy SML4761A-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4761A-E3/5A.
| CDLL4465 | Zener Diode 10V 1.5W ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4465.pdf | |
| ZXMN10A08E6TC | MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT23-6 | ZXMN10A08E6TC.pdf | |
| 8N4QV01FG-0043CDI | VCXO IC 496MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0043CDI.pdf | |
| LTC2656BIUFD-H16#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 20-QFN (5x4) | LTC2656BIUFD-H16#TRPBF.pdf | |
| ORSO82G5-3FN680C | IC FPGA 372 I/O 680FBGA | ORSO82G5-3FN680C.pdf | |
| PIC12F519-I/MC | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 8-DFN (2x3) | PIC12F519-I/MC.pdf | |
| PIC16LF1773-E/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16LF1773-E/SO.pdf | |
| ATTINY461-20SUR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 20-SOIC | ATTINY461-20SUR.pdf | |
| TLC27L2CPS | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TLC27L2CPS.pdf | |
| LF444TDA1 | J-FET Amplifier 4 Circuit Die | LF444TDA1.pdf | |
| 74LVC1G240DBVRG4 | Buffer, Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-23-5 | 74LVC1G240DBVRG4.pdf | |
| MT46V64M8P-5B:J | IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP | MT46V64M8P-5B:J.pdf | |
| PSD813F2VA-15M | IC FLASH 1MBIT 150NS 52QFP | PSD813F2VA-15M.pdf | |
| NCP1013ST130T3G | Converter Offline Flyback Topology 130kHz SOT-223 | NCP1013ST130T3G.pdf | |
| AD737JRZ-5 | RMS to DC Converter 8-SOIC | AD737JRZ-5.pdf |