| Manufacturer Part Number: | SML4761HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4761HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4761HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 175 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 56V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4761HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4761HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4761HE3/5A is new and unused, you can buy SML4761HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4761HE3/5A.
| TLZ3V3-GS08 | Zener Diode 3.3V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ3V3-GS08.pdf | |
| VS-VSKH91/10 | SCR Module 1000V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKH91/10.pdf | |
| STL150N3LLH5 | MOSFET N-CH 30V 35A POWERFLAT6X5 | STL150N3LLH5.pdf | |
| ATP203-TL-H | MOSFET N-CH 30V 75A ATPAK | ATP203-TL-H.pdf | |
| 8N3SV75EC-0182CDI | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0182CDI.pdf | |
| 8N4SV75EC-0155CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0155CDI.pdf | |
| MCP4451-503E/ML | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 257 Taps I²C Interface 20-QFN (4x4) | MCP4451-503E/ML.pdf | |
| MAX506ACWP+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SOIC W | MAX506ACWP+.pdf | |
| EPM1270GM256C5N | IC CPLD 980MC 6.2NS 256MBGA | EPM1270GM256C5N.pdf | |
| C8051F126 | 8051 C8051F12x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | C8051F126.pdf | |
| TAS5121IDKD | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 36-HSSOP | TAS5121IDKD.pdf | |
| MAX4367ETA+T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-TDFN-EP (3x3) | MAX4367ETA+T.pdf | |
| 98-0510PBF | IC AMP AUDIO DRIVER 16SOIC | 98-0510PBF.pdf | |
| EL5104ISZ-T13 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5104ISZ-T13.pdf | |
| TLE2161AIDG4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLE2161AIDG4.pdf |