| Manufacturer Part Number: | SML4762AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 82V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4762AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4762AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 82V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 62.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4762AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4762AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4762AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4762AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4762AHE3/5A.
| CMHD4448 TR | DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123 | CMHD4448 TR.pdf | |
| JANTXV1N6620US | Diode Standard 220V 1.2A Surface Mount D-5A | JANTXV1N6620US.pdf | |
| FMMTA92TA | TRANS PNP 300V 0.2A SOT23-3 | FMMTA92TA.pdf | |
| NBSG14MNG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Data IC 12GHz 16-VFQFN Exposed Pad | NBSG14MNG.pdf | |
| PL133-47OI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 150MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | PL133-47OI.pdf | |
| PIC16F737-E/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F737-E/SO.pdf | |
| DG442DYZ | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-SOIC | DG442DYZ.pdf | |
| SN65C1406DR | 3/3 Transceiver Full RS232 16-SOIC | SN65C1406DR.pdf | |
| TS1871AIDT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TS1871AIDT.pdf | |
| IS43TR85120A-15HBL | IC DDR3 4G 1333MT/S 78BGA | IS43TR85120A-15HBL.pdf | |
| TB6575FNG,C,8,EL | Motor Driver CMOS Parallel 24-SSOP | TB6575FNG,C,8,EL.pdf |