| Manufacturer Part Number: | SML4763AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 91V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4763AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4763AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 91V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 250 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 69.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4763AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4763AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4763AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4763AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4763AHE3/5A.
| SBR80520LT1G | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123 | SBR80520LT1G.pdf | |
| 1N5240C-TAP | Zener Diode 10V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5240C-TAP.pdf | |
| MMBZ5238C-E3-08 | Zener Diode 8.7V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5238C-E3-08.pdf | |
| PI6C185-01QIEX | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 140MHz 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | PI6C185-01QIEX.pdf | |
| LTC2632CTS8-LI10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2632CTS8-LI10#TRPBF.pdf | |
| MAX530AENG | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-PDIP | MAX530AENG.pdf | |
| ATMEGA8515-16JU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | ATMEGA8515-16JU.pdf | |
| PCI2040GGU | Controller PCI Interface 144-BGA MICROSTAR (12x12) | PCI2040GGU.pdf | |
| SN75LVDT390PWRG4 | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | SN75LVDT390PWRG4.pdf | |
| AD8418AWHRZ | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8418AWHRZ.pdf | |
| XC6123F544MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123F544MR-G.pdf | |
| TPS64200DBVTG4 | Buck Regulator Positive or Negative Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-6 | TPS64200DBVTG4.pdf | |
| LT1076HVCT#PBF | Buck, Boost, Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 2.5V 1 Output 2A (Switch) TO-220-5 Formed Leads | LT1076HVCT#PBF.pdf | |
| LT8495IFE#TRPBF | Boost, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.202V 1 Output 2.1A (Switch) 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT8495IFE#TRPBF.pdf | |
| LD6836CX4/23H,315 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 300mA 4-WLCSP (0.76x0.76) | LD6836CX4/23H,315.pdf |