| Manufacturer Part Number: | SMPZ3919B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3919B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3919B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3919B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3919B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3919B-E3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3919B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3919B-E3/84A.
| HSMP-4810-TR1 | RF Diode PIN - Single 100V 1A SOT-23-3 | HSMP-4810-TR1.pdf | |
| MMSZ4715-G3-08 | Zener Diode 36V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4715-G3-08.pdf | |
| 1SMB5924BT3 | Zener Diode 9.1V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5924BT3.pdf | |
| TIP101G | TRANS NPN 80V 8A TO-220AB | TIP101G.pdf | |
| BF245A_D27Z | RF Mosfet N-Channel JFET TO-92-3 | BF245A_D27Z.pdf | |
| 8N3QV01FG-0060CDI | VCXO IC 622.08MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0060CDI.pdf | |
| TMS320DM648CUTA6 | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 529FCBGA | TMS320DM648CUTA6.pdf | |
| MAX4615EUD+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 14-TSSOP | MAX4615EUD+.pdf | |
| NLV14050BDTG | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 16-TSSOP | NLV14050BDTG.pdf | |
| 74FCT2574CTSOCTE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74FCT2574CTSOCTE4.pdf | |
| SY10EP16VKC | IC RCVR HS DIFF 5V/3.3V 8-MSOP | SY10EP16VKC.pdf | |
| XC6119C32ANR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SSOT-24 | XC6119C32ANR-G.pdf |