| Manufacturer Part Number: | SMPZ3919B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3919B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3919B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3919B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3919B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3919B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3919B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3919B-E3/85A.
| VS-8CSH01HM3/86A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | VS-8CSH01HM3/86A.pdf | |
| DZ23C3V9-7-F | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 3.9V 300mW ±5% SOT-23-3 | DZ23C3V9-7-F.pdf | |
| DDZ18ASF-7 | Zener Diode 16.64V 500mW ±3% Surface Mount SOD-323F | DDZ18ASF-7.pdf | |
| IRLR3410TRPBF | MOSFET N-CH 100V 17A DPAK | IRLR3410TRPBF.pdf | |
| BUK7510-100B,127 | MOSFET N-CH 100V 75A TO220AB | BUK7510-100B,127.pdf | |
| 10M04SCU169A7G | IC FPGA 130 I/O 169UBGA | 10M04SCU169A7G.pdf | |
| 10AX090R2F40I2SG | IC FPGA 342 I/O 1517FCBGA | 10AX090R2F40I2SG.pdf | |
| DG884DN-E3 | IC VIDEO MULTIPLEXER 8X4 44PLCC | DG884DN-E3.pdf | |
| LMV711IDCKR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-6 | LMV711IDCKR.pdf | |
| CY62147EV30LL-45B2XAT | IC SRAM 4MBIT 45NS 48VFBGA | CY62147EV30LL-45B2XAT.pdf | |
| IS42S32800J-75EBLI-TR | IC SDRAM 256MB 133MHZ CL2 90BGA | IS42S32800J-75EBLI-TR.pdf | |
| L99PM62GXPTR | Automotive PMIC PowerSSO-36 | L99PM62GXPTR.pdf | |
| DS1232S+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | DS1232S+.pdf | |
| LM2735YQSD/NOPB | Boost, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 3V 1 Output 2.1A (Switch) 6-WDFN Exposed Pad | LM2735YQSD/NOPB.pdf |