| Manufacturer Part Number: | SMPZ3921B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3921B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3921B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 5.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3921B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3921B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3921B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3921B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3921B-E3/85A.
| CMPZ5259B TR | Zener Diode 39V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23 | CMPZ5259B TR.pdf | |
| Q4025R6 | TRIAC ALTERNISTOR 400V 25A TO220 | Q4025R6.pdf | |
| NTDV3055L104T4G | MOSFET N-CH 60V 12A DPAK | NTDV3055L104T4G.pdf | |
| FDD8580 | MOSFET N-CH 20V 35A DPAK | FDD8580.pdf | |
| CSP2510DPGI8 | IC CLK DVR PLL ZDB 1:10 24TSSOP | CSP2510DPGI8.pdf | |
| M2051-11-625.0000 | IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC | M2051-11-625.0000.pdf | |
| 8N4SV76AC-0185CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0185CDI8.pdf | |
| LFEC6E-5F256C | IC FPGA 195 I/O 256FBGA | LFEC6E-5F256C.pdf | |
| MB90223PF-GT-194-BND | F²MC-16F F²MC-16F MB90220 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 120-QFP (28x28) | MB90223PF-GT-194-BND.pdf | |
| MAX14724EWP+T | 1 Circuit IC Switch 8:4 3 Ohm 20-WLP (2.03x1.63) | MAX14724EWP+T.pdf | |
| EL5260IY-T7 | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 10-MSOP | EL5260IY-T7.pdf | |
| SN74LVC08ADE4 | AND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LVC08ADE4.pdf | |
| SN74CBTLV3253DRE4 | Multiplexer/Demultiplexer 2 x 4:1 16-SOIC | SN74CBTLV3253DRE4.pdf | |
| 93C46C-E/ST | IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TSSOP | 93C46C-E/ST.pdf | |
| A8904SLP | Motor Driver CMOS, DMOS SPI 28-TSSOP-EP | A8904SLP.pdf |