| Manufacturer Part Number: | SMPZ3921B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3921B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3921B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 5.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3921B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3921B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3921B-M3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3921B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3921B-M3/85A.
| SS1H10-M3/61T | DIODE SCHOTTKY 1A 100V DO-214AC | SS1H10-M3/61T.pdf | |
| BZX384C51-G3-08 | Zener Diode 51V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C51-G3-08.pdf | |
| SML4739HE3/61 | Zener Diode 9.1V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4739HE3/61.pdf | |
| LTC1279IG#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SSOP | LTC1279IG#PBF.pdf | |
| DAC902E/2K5 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | DAC902E/2K5.pdf | |
| DSPIC33EP512MC202-H/MM | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EP512MC202-H/MM.pdf | |
| MPC506AU | 1 Circuit IC Switch 16:1 1.5 kOhm 28-SOIC | MPC506AU.pdf | |
| NE5532AD8R2G | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | NE5532AD8R2G.pdf | |
| S29GL01GP11FFSS83 | IC FLASH MEM 1GBIT 64BGA | S29GL01GP11FFSS83.pdf | |
| IS61LF51236B-6.5TQLI-TR | IC SRAM 18MB 6.5NS 3.3V 100TQFP | IS61LF51236B-6.5TQLI-TR.pdf | |
| IRS2011SPBF | IC DRIVER HI/LOW SIDE 8-SOIC | IRS2011SPBF.pdf | |
| LTC1727IS8-5#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 8-SOIC | LTC1727IS8-5#TRPBF.pdf | |
| LT1761MPS5-3#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA TSOT-23-5 | LT1761MPS5-3#TRMPBF.pdf |