| Manufacturer Part Number: | SMPZ3923B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3923B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3923B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 6.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3923B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3923B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3923B-E3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3923B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3923B-E3/84A.
| DMN25D0UFA-7B | MOSFET N-CH 25V 0.24A 3DFN | DMN25D0UFA-7B.pdf | |
| VP0808B-E3 | MOSFET P-CH 80V 0.88A TO-205 | VP0808B-E3.pdf | |
| 8N3SV75LC-0053CDI8 | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0053CDI8.pdf | |
| XC6SLX150T-2FGG484C | IC FPGA 296 I/O 484FBGA | XC6SLX150T-2FGG484C.pdf | |
| R5F564MFCDFB#V1 | RXv2 RX600 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 2MB (2M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F564MFCDFB#V1.pdf | |
| MAX4196ESA+ | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4196ESA+.pdf | |
| IDT723641L15PF | IC FIFO SYNC 1024X36 120-TQFP | IDT723641L15PF.pdf | |
| M29F400FB5AM6T2 | NOR FLASH 256KX16 PLASTIC 5.0V | M29F400FB5AM6T2.pdf | |
| W948D2FBJX6E | IC LPDDR SDRAM 256MBIT 90VFBGA | W948D2FBJX6E.pdf | |
| XC6121A649MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A649MR-G.pdf | |
| LTC3703EG#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3703EG#TRPBF.pdf |