| Manufacturer Part Number: | SMPZ3924B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3924B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3924B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3924B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3924B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3924B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3924B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3924B-E3/85A.
| VS-VSKU91/16 | SCR Module 1600V 150A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKU91/16.pdf | |
| FDS6692A | MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOIC | FDS6692A.pdf | |
| 49FCT3805EQGI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 166MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | 49FCT3805EQGI8.pdf | |
| ISL12027IV27AZ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | ISL12027IV27AZ.pdf | |
| AD8183ARUZ-REEL7 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOP | AD8183ARUZ-REEL7.pdf | |
| TDA7572 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 64-HiQUAD | TDA7572.pdf | |
| TPA6111A2DGNR | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 8-MSOP-PowerPad | TPA6111A2DGNR.pdf | |
| MAX4040EUK+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | MAX4040EUK+T.pdf | |
| SN74HCT541DWRG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74HCT541DWRG4.pdf | |
| 74AUP1G06GM,115 | Inverter IC 1 Channel Open Drain 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74AUP1G06GM,115.pdf | |
| 25AA160D-I/SN | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC | 25AA160D-I/SN.pdf | |
| AD536AKD | RMS to DC Converter 14-CDIP | AD536AKD.pdf | |
| BU4915FVE-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-VSOF | BU4915FVE-TR.pdf | |
| ICL7660CPA | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 45mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | ICL7660CPA.pdf | |
| MAX16962RAUEA/V+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 4A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | MAX16962RAUEA/V+T.pdf |