| Manufacturer Part Number: | SMPZ3926B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3926B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3926B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3926B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3926B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3926B-E3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3926B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3926B-E3/84A.
| GL34G-E3/83 | DIODE GEN PURP 400V 500MA DO213 | GL34G-E3/83.pdf | |
| BA277,135 | RF Diode Standard - Single 35V 100mA 715mW SOD-523 | BA277,135.pdf | |
| IRFI840GLC | MOSFET N-CH 500V 4.5A TO220FP | IRFI840GLC.pdf | |
| 5CGXFC4C6F27C7N | IC FPGA 336 I/O 672FBGA | 5CGXFC4C6F27C7N.pdf | |
| XC2S50-5FGG256I | IC FPGA 176 I/O 256FBGA | XC2S50-5FGG256I.pdf | |
| LFEC10E-4FN484C | IC FPGA 288 I/O 484FBGA | LFEC10E-4FN484C.pdf | |
| LFEC33E-5F484C | IC FPGA 360 I/O 484FBGA | LFEC33E-5F484C.pdf | |
| ATTINY43U-SU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (2K x 16) FLASH 20-SOIC | ATTINY43U-SU.pdf | |
| Z86E4412VSC00TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 16KB (16K x 8) OTP | Z86E4412VSC00TR.pdf | |
| TWL6041BYFFT | Audio Interface I²C 81-DSBGA (3.8x3.8) | TWL6041BYFFT.pdf | |
| TB5R1LDWR | 0/4 Receiver 16-SOIC | TB5R1LDWR.pdf | |
| LM324ADBRE4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SSOP | LM324ADBRE4.pdf | |
| 74ALVT16821DGG,112 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP | 74ALVT16821DGG,112.pdf | |
| MC10H158P | Multiplexer 4 x 2:1 16-DIP | MC10H158P.pdf | |
| IS62WV1288DBLL-45QLI-TR | IC SRAM 1MBIT 45NS 32SOP | IS62WV1288DBLL-45QLI-TR.pdf |