| Manufacturer Part Number: | SMPZ3926B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3926B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3926B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3926B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3926B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3926B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3926B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3926B-E3/85A.
| CRNB15-1200PT | Diode Standard 1200V (1.2kV) 9.5A Through Hole TO-220AB | CRNB15-1200PT.pdf | |
| BYW29-200 | Diode Standard 200V 8A Through Hole TO-220AC | BYW29-200.pdf | |
| CMST5087 TR | TRANS PNP 50V 0.05A SOT323 | CMST5087 TR.pdf | |
| SY100E111JC-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 28-LCC (J-Lead) | SY100E111JC-TR.pdf | |
| 8N3SV76EC-0072CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0072CDI8.pdf | |
| ADC1010S125HN/C1:5 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-HVQFN (6x6) | ADC1010S125HN/C1:5.pdf | |
| PIC32MX220F032B-I/ML | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC32MX220F032B-I/ML.pdf | |
| M38507F8ASP#U1 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 12.5MHz 32KB (32K x 8) FLASH 42-SDIP | M38507F8ASP#U1.pdf | |
| PCA9549D,112 | Translating Switch Interface 24-SO | PCA9549D,112.pdf | |
| TLV2444CD | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2444CD.pdf | |
| 74ALVTH16240DLG4 | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74ALVTH16240DLG4.pdf | |
| 74ABT02PW,112 | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74ABT02PW,112.pdf | |
| MP150GJ-Z | Converter Offline Boost, Buck, Buck-Boost, Flyback Topology TSOT-23-5 | MP150GJ-Z.pdf | |
| XRP2528IHB-1-F | IC PWR SW USB DUAL TDFN10 | XRP2528IHB-1-F.pdf | |
| IPS2041RPBF | IC SWITCH IPS 1CH LOW SIDE DPAK | IPS2041RPBF.pdf |