| Manufacturer Part Number: | SMPZ3927B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3927B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3927B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3927B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3927B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3927B-E3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3927B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3927B-E3/84A.
| 2N3838 | TRANS NPN/PNP 40V 0.6A 6 PFLTPK | 2N3838.pdf | |
| IRF3708S | MOSFET N-CH 30V 62A D2PAK | IRF3708S.pdf | |
| MAX530BCAG+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SSOP | MAX530BCAG+.pdf | |
| DAC7716SPFBR | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 48-TQFP (7x7) | DAC7716SPFBR.pdf | |
| C8051F310-GQ | 8051 C8051F31x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F310-GQ.pdf | |
| PIC32MX534F064LT-I/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX534F064LT-I/BG.pdf | |
| PCA9512BDP,118 | Buffer, Accelerator 1 Channel 400kHz 8-TSSOP | PCA9512BDP,118.pdf | |
| 89HPES3T3ZBBC | Switch Interfacing Interface 144-CABGA (13x13) | 89HPES3T3ZBBC.pdf | |
| TL081CDT | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SO | TL081CDT.pdf | |
| REF3325AIDCKR | Series Voltage Reference IC ±0.15% 5mA SC-70, SOT-323 | REF3325AIDCKR.pdf | |
| LM2623LDX/NOPB | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.24V 1 Output 2.2A (Switch) 14-WFDFN Exposed Pad | LM2623LDX/NOPB.pdf | |
| MAX1774EEI+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V, 1.25V 2 Output 1.5A, 2A 28-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | MAX1774EEI+T.pdf |