| Manufacturer Part Number: | SMPZ3927B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3927B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3927B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3927B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3927B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3927B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3927B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3927B-E3/85A.
| 1N5385/TR8 | Zener Diode 170V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5385/TR8.pdf | |
| AD7249BN | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-PDIP | AD7249BN.pdf | |
| U1AFS250-FG256I | IC FPGA 114 I/O 256FBGA | U1AFS250-FG256I.pdf | |
| Z8F043ASJ020SG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SOIC | Z8F043ASJ020SG.pdf | |
| PIC32MX430F064H-V/RG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX430F064H-V/RG.pdf | |
| ST72F561K9TATR | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 60KB (60K x 8) FLASH | ST72F561K9TATR.pdf | |
| ISL32455EIUZ-T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | ISL32455EIUZ-T.pdf | |
| IS31IO7325-QFLS4-TR | I/O Expander 8 I²C 400kHz 24-QFN (4x4) | IS31IO7325-QFLS4-TR.pdf | |
| LMV821DBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMV821DBVR.pdf | |
| MAX9032ASA+T | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 8-SOIC | MAX9032ASA+T.pdf | |
| 74AHCT1G04DBVTE4 | Inverter IC 1 Channel SOT-23-5 | 74AHCT1G04DBVTE4.pdf | |
| SSTV16859DGG,112 | IC REG BUFFER 26BIT 64TSSOP | SSTV16859DGG,112.pdf |