| Manufacturer Part Number: | SMPZ3928B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3928B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3928B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3928B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3928B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3928B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3928B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3928B-E3/85A.
| 1PMT5937B/TR13 | Zener Diode 33V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5937B/TR13.pdf | |
| ECH8691-TL-W | MOSFET 2P-CH ECH8 | ECH8691-TL-W.pdf | |
| M4A3-256/160-12YNI | IC CPLD 256MC 12NS 208QFP | M4A3-256/160-12YNI.pdf | |
| STM8S207S8T3C | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | STM8S207S8T3C.pdf | |
| MC908JK1EMDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 20-SOIC W | MC908JK1EMDWE.pdf | |
| UPD78F1508AGF-GAT-AX | 78K/0R 78K0R/Lx3 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH | UPD78F1508AGF-GAT-AX.pdf | |
| OPA2694IDG4 | Current Feedback Amplifier 2 Circuit Differential 8-SOIC | OPA2694IDG4.pdf | |
| NJM2407R-TE1 | Comparator General Purpose Open Collector 8-VSP | NJM2407R-TE1.pdf | |
| 74HC3GU04GD,125 | Inverter IC 3 Channel 8-XSON, SOT996-2 (2x3) | 74HC3GU04GD,125.pdf | |
| AT27C080-90JU | IC OTP 8MBIT 90NS 32PLCC | AT27C080-90JU.pdf | |
| XC6121F533MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121F533MR-G.pdf | |
| LM3710XQTPX-308/NOPB | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 9-uSMD | LM3710XQTPX-308/NOPB.pdf | |
| LT1317IS8#TRPBF | Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.24V 1 Output 710mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1317IS8#TRPBF.pdf | |
| RT9069-50GX5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 200mA SOT-89-5 | RT9069-50GX5.pdf |